Publicerad: 2025-05-14

Bild från vänster: Gunilla Osswald (VD BioArctic), Pär Gellerfors (grundare av BioArctic), Lars Lannfelt (grundare av BioArctic) och Liselotte Jansson (Generalsekreterare Alzheimerfonden). Fotograf: Mikael Wallerstedt.

BioArctics grundare och VD skänker stor prissumma till Alzheimerfonden

Den 13 maj tillkännagavs det att Lars Lannfelt (grundare av BioArctic), Pär Gellerfors (grundare av BioArctic) och Gunilla Osswald (VD BioArctic) skänker sina prispengar från Uppsala universitets innovations- och entreprenörspris motsvarande 500 000 kronor till Alzheimerfonden.
Motiveringen lyder: Priset tilldelas vinnarna för att de genom banbrytande forskning och starkt affärsmannaskap har bidragit till en viktig innovation i kampen mot Alzheimers sjukdom. För deras enastående insats att ta en akademisk upptäckt hela vägen till ett godkänt läkemedel med potential att förändra livet för miljontals människor.

”Lars, Pär och jag har valt att donera prispengarna till Alzheimerfonden som ett tydligt erkännande av framstående svensk forskning om Alzheimers sjukdom. Idéen till innovationen kommer från den medicinska forskningen och patienterna och därför vill vi dela med oss av priset till Alzheimerfonden för att främja ytterligare forskning och fortsätta hjälpa patienter och anhöriga.

Gunilla Osswald, VD BioArctic

Vi är mycket tacksamma, glada och stolta över att Lars, Pär och Gunilla väljer att donera sitt fina pris till Alzheimerfonden. Förutom deras stora generositet, så ser vi det som ett bevis på att de uppskattar det arbete som Alzheimerfonden gör i vårt viktiga arbete att finansiera svensk alzheimerforskning. Det betyder mycket för oss och sporrar oss i vårt fortsatta arbete. Varmt Tack.

Liselotte Jansson, Generalsekreterare Alzheimerfonden